Урок 2
Тема: Умови життя на планеті Земля. Середовище життя.
1. Умови життя на планеті
З усіх планет Сонячної системи життя існує лише на Землі. Бо на цій планеті є всі необхідні умови: повітря, вода, достатньо світла і тепла. Одні організми живуть у воді, інші — на суходолі чи у ґрунті.
Зелені рослини сформували сучасну атмосферу планети й підтримують сталість її складу. Рослини сполучають нас із космосом, використовуючи енергію Сонця в процесі фотосинтезу й запасаючи її у вигляді хімічної енергії органічних речовин. З органічних решток за участю мікроорганізмів утворюється ґрунт. Кам’яне вугілля, горючі гази, торф, нафта — усе це утворено рослинами й іншими живими організмами.
Поміркуй!
На порівняно невеликій площі на суходолі обабіч екватора мешкає набагато більше організмів, ніж на всьому материку Антарктида. Чим це можна пояснити?
Поблизу екватора вдосталь світла, тепла і вологи, ніколи не буває зими. В Антарктиді світла і тепла обмаль. Літо коротке і холодне. Тобто умови життя в районі екватора набагато сприятливіші для організмів.
Усе те, що впливає на організми і своєю дією сприяє або заважає їх існуванню та розселенню, називають чинниками середовища життя.
На організми впливають чинники неживої природи. Це освітленість, температура, повітря, вологість (для багатьох організмів — наявність питної води).
Крім чинників неживої природи, організми також зазнають впливу інших організмів. Такі впливи називають чинниками живої природи.
Отже, можна зробити висновок, що для розвитку життя на нашій планеті необхідні:
— кисень;— вода в рідкому стані;
— вуглекислий газ;
— сонячне світло;
— мінеральні солі;
— певний температурний режим.
Живі організми пристосувалися до різних кліматичних умов. Деякі бактерії живуть навіть у воді, якою охолоджують атомні реактори. Пристосування рослин є найрізноманітнішими. Рослини посушливих регіонів мають довге коріння. Листя кактусів видозмінилося в колючки, а в стеблі вони запасають воду. Рослини помірного клімату скидають на зиму листя. Болотні рослини мають великі випаровуючі поверхні.
2. Середовища життя
Умови, в яких живуть організми, називають середовищем життя.
Середовище існування є частиною природи, що безпосередньо оточує організми і має на них прямий або непрямий вплив. Основними середовищами існування організмів на Землі є наземно-повітряне, водне, ґрунтове та живі організми.
Наземно-повітряне середовище існування – це найрізноманітніше за своїми умовами середовище існування. Провідна роль у ньому належить таким чинникам, як світло, температура, вологість і газовий склад атмосфери.
Водне середовище є найпостійнішим за своїми умовами середовищем існування, особливості якого: висока густина води, освітленість водойм зменшується зі збільшенням глибини, вода поглинає промені світла, у воді є розчинені солі, із збільшенням глибини концентрація кисню у воді знижується, при зануренні на кожні 10 м тиск зростає приблизно на 1 атмосферу, водні маси можуть пересуватися та ін.
Ґрунтове середовище — це ґрунт (верхній родючий шар Землі).
Оссобливості ґрунтового середовища:
• властива висока щільність, бо усе заповнене ґрунтом і ускладнює переміщення;
• недостатня кількість світла;
• мало кисню, з глибиною він зменшується;
• достатньо води;
• достатньо неорганічних і органічних речовин;
• незначні коливання температури.
• наявність речовин у різних агрегатних станах (часточки ґрунту містять речовини в твердому стані, є рідка вода і газоподібне повітря);
• загалом поживні речовини зосереджені в гумусі – верхньому шарі ґрунту.
Цікаві факти про мешканців наземно-повітряного середовища
Цікаві факти про водних мешканців
3. Домешнє завдання
Зробити конспект в зошиті + виписати терміни
Немає коментарів:
Дописати коментар