Урок 3. Чинники середовища. Вплив на організми чинників неживої природи.

Урок 3
Тема: Чинники середовища. Вплив на організми чинників неживої природи.

1. Біотичні чинники
   Умови навколишнього середовища, які впливають на живі організми, називають чинниками середовища.  Їх поділяють на
- біотичні (чинники живої природи)
- абіотичні (чинники неживої природи)
- антропічні (діяльність людини)
   Стабільні чинники — ті, дія яких не змінюється протягом тривалого часу (земне тяжіння, дія магнітного поля, склад атмосфери тощо). Вони зумовлюють загальні пристосування організмів, визначають належність їх до мешканців певного середовища планети Земля.
   Змінні чинники — ті, дія яких не є постійною складовою загального впливу середовища.
   До біотичних чинників, або чинників живої природи, відносяться:

Віруси і бактерії
    Грають важливу роль в утворенні грунту, розкладанні відмерлої органічної та неорганічної речовини. Беруть участь у формуванні імунітету як у тварин так і у рослин. Віруси є рушійною силою для мутаційних процесів і стимулюють еволюцію.

Паразитичні організми
   Тип взаємозв'язків між різними видами, за якого один з них (паразит) певний час використовує іншого (хазяїна) як джерело живлення та середовище існування, частково чи повністю покладає на нього регуляцію своїх взаємовідносин з довкіллям. Паразитизм трапляється серед різних груп організмів: тварин (плоскі черви, нематоди, кільчасті черви, молюски, кліщі), бактерій, грибів (борошнисто-росяні, трутовики, ріжки, сажки) і навіть у квіткових рослин (повитиця).
Хижак-жертва
  Серед тварин, як вам відомо, є не лише мирні види а й види хижаки. Якщо мирних видів стає забагато, вони починають знищувати рослинність в тому місці де живуть. Відповідно - страждає природа.
   Хижаки необхідні для того, щоб регулювати кількість травоїдних тварин. Існує певна залежність між кількістю хижаків та мирних тварин. Якщо збільшується кількість, наприклад кроликів, відповідно збільшиться кількість лисиць, для яких ці кролики є їжею. І навпаки, при зменшенні кількості кролів зменшиться і кількість лисць.


2. Абіотичні чинники
   До абіотичних чинників відносяться всі, що пов'язані із неживою природою. До них відносяться, зокрема, вологість грунту та повітря, температура, освітленість, рівень загазованості середовища, каламутність тощо. Роздивимося деякі з них.

Вологість
   Вололгість є надзвичайно важливим показником, адже вода є основою життя. Вона входить до складу повітря, насичує грунт, людський організм на 85% складається із води а рослинний на 95%, окрім того вода є універсальним розчинником і утворює окреме середовище існування.
   Оптимальна для людини вологість 40-60%.
  Наочний приклад рідкого і твердого стану вологи в атмосфері — хмари, що складаються з дрібних крапельок води, кристаликів льоду або їхньої суміші. Необхідна умова утворення хмар — насичення водяної пари до стану конденсації (перетворення пари у воду) або сублімації (перетворення пари в крижані кристали, минаючи рідку фазу) і зниження температури повітря до критичної.
   Дефіцит прісної води (джерелом якої є опади) є визначальним фактором для життя суходольних організмів. Хімізм навколишнього середовища є важливим чинником, особливо для водних організмів, які чітко поділяються на морські та прісноводні.

Температура
   Температура — найважливіший абіотичний екологічний фактор, на який реагують усі живі істоти, адже вона визначає швидкість хімічних реакцій у навколишньому середовищі і обмін речовин в більшості живих організмів.Від температури середовища залежить температура організму. 
   Для багатьох організмів діапазон температури для активної життєдіяльності досить широкий і становить 
на суші - від -70 до +55°С, 
в морі - від -3,3 до +36°С  
в прісних водах - від 0 до 93*С. 
   
 
   Джерелами тепла на земній поверхні є променева енергія Сонця, а також тепло надр планети. За відношенням до температури організми поділяють на теплолюбні та холодовитривалі.

Світло
   Сонячна радіація, що сягає поверхні Землі, є основним джерелом енергії для підтримання теплового балансу планети, водного обміну організмів, створення і перетворення органічної речовини. 
    Екологічне значення мають такі показники світла: 
- тривалість дії (довжина дня),  
- інтенсивність (в енергетичних величинах), 
- якісний склад променевого потоку. 
   За відношенням до світлового фактору виділяють різні екологічні групи рослин і тварин. 
 
   Рослини поділяють на світлолюбні (береза, сосна), тіньолюбні (конвалія, папороть) та тіньовитривалі (хоста, фіалка). 


   Тварини поділяються на денні (ведмедь, собака), сутінкові (кролі) і нічні (сова, лев) форми.

Газовий склад
   Газовий склад повітря, грунту та води є важливим екологічним чинником, оскільки більшість організмів для свого життя потребують кисень. Основними компонентами повітря є азот (78,09 % за об'ємом) і кисень (20,95 %), а також невелика кількість вуглекислого газу, водню та інших газів. Вміст водяної пари в повітрі постійно змінюється (від 0,2 до 3 %) залежно від її агрегатного стану.
   За несприятливого газового стану повітря живі організми відчувають кисневий голод або навіть це може призвести до смерті (загибель риби, птахів, рослин).

3. Антропічні чинники
   До них відноситься вплив людини на навколишнє середовище. Зокрема до цієї категорії відноситься як безпосередній вплив (вирубування лісів, розпахування поля для сільськогосподарських потреб) так і опосередкований (робота заводів, викиди у повітря газу, пилу, вилив токсичних речовин в грунт і воду, транспорт тощо).
    Здебільшого вплив людини на природу є найбільш негативним, оскільки в наслідок своєї господарської діяльності вона руйнує екологічні системи навколо себе. Від викидів каналізації, заводів та сільськогосподарських підприємств у воду гине риба, раки та інші водні організми, річки стають брудними а вода не придатною до пиття. Використання хімічних добрив отруює грунт і вбиває тваринні організми, що в ньому живуть.


   Проте слід зазначити, що окрім негативного впливу на навколишнє середовище, людина здійснює і позитивну дію. Зокрема, діють закони із захисту навколишнього середовища, будуються природні парки та заповідники для тих видів тварин та рослин, що знаходяться на межі вимирання, тощо.


Екологічні фактори
https://www.youtube.com/watch?v=m4wZYGPTOfo

Домашнє завдання
Опрацювати параграф  38 + короткий конспект
Виконати тестові завдання
Код доступу 294045
 посилання
join.naurok.ua

Увага!!! тест активний до 27 березня до 12.00


Немає коментарів:

Дописати коментар