Урок 6
Тема: Водне середовище життя
1. Умови життя
Водне середовище — це різні водойми планети від маленьких струмків до океанів. У водному середовищі існування провідна роль належить температурі, освітленню, тиску, газовому складу, солоності води, рельєфу дна, швидкості водних течій.
Світло зосереджене у верхніх шарах водойм.
Зміна температури не така різка, бо вода повільніше нагрівається і охолоджується, але тепліше у верхніх шарах водойми.
Має різний вміст солей (розрізняють прісні річки, ставки, озера, джерела та солоні моря і океани).
Вода містить розріджений кисень, що зосереджений у верхніх шарах (одні тварини для дихання використовують кисень, розчинений у воді, інші – атмосферний кисень). Кисню менше, ніж в атмосфері, вода забруднюється розливами нафти та викидами від промисловості, тому тварини які дихають атмосферним киснем часто гинуть (кити, дельфіни, касатки).
Тиск зростає з глибиною.
Велике значення також має рельєф дна (багато організмів живе на камінні, коралових рифах, у піску) та підводні течії (теплі водні течії підвищують температуру води).
2. Життя рослин
Найбільше у водному середовищі бактерій та одноклітинних водоростей, але поговоримо про водні рослини. Серед них розрізняють ті, що
1) живуть безпосередньо у воді і прикріплені до дна (водорості червоні, зелені, бурі)
валіснерія спіральна порфіра
2) живуть у товщі води (плаваючі та одноклітинні водорості)
кладофора шароподібна роголист
3) живуть на поверхні води, але прикріплені до дна коренями
рогіз вузьколистий біле латаття (водяна лілія)
Пристосування рослин до водного середовища:
• зелені рослини живуть у верхніх шарах водойми, куди надходить світло;
• водні рослини мають гнучке стебло, бо коренями прикріплені до дна водойми, а листки й квітки плавають на її поверхні (латаття біле, глечики жовті, ряска);
• листки деяких водяних рослин нагадують стрічки для збільшення поверхні вбирання з води кисню та поживних речовин (водорості).
3. Життя тварин
Вода — середовище життя багатьох організмів. Із тваринних організмів водного середовища зазвичай першими згадуємо риб. І справді, все їхжиття проходить у воді. Вони можуть швидко переміщуватися в ній на великі відстані. Але підводний тваринний світ значно різноманітніший.
Так всіх водних тварин поділяють на:
1) мікроорганізми, що живуть у поверхневій плівці води на кордоні водного та повітряного середовищ (клоп-водомірка)
2) тваринні організми, що живуть на поверхні води, або напівзанурені у воду (португальський кораблик, актинія міная, молюск жантіна)
португальський кораблик
3) тварини, що пристосувалися до життя у проточних водах річок та струмків (губки, судак, лосось, форель струмкова, верховодка)
морська губка форель струмкова
4) водні активно плаваючі організми, здатні протистояти силі течії (відносяться кальмари, риби, морські змії та черепахи, пінгвіни, кити, морські котики)
дельфін білобокий морський котик
5) організми, що мешкають на ґрунті та у ґрунті дна водойм (корали, перлинниця, ракоподібні, морські зірки, скати, морські черви)
скат-хвостокол морська зірка
рак річковий
Пристосування тварин до водного середовища:
• дихають розчиненим у воді киснем за допомогою зябер, через шкіру;
• обтічна форма тіла вкрита слизом;
• піднімаються на поверхню води, щоб вдихнути повітря (дельфіни, кити);
• тварини водних глибин не мають взагалі або поганий зір;
• у деяких глибоководних організмів є світні органи;
• підшкірний жир у великих мешканців холодних морів (морські слони, моржі, тюлені)
• наявність плавців для збереження рівноваги та хвоста в ролі керма, плавальних перетинок між пальцями в селезня, бобра, жаби, ластів у тюленів та моржів, задні кінцівки у формі весла в жука-плавунця;
• у водоплавних птахів та бобрів спеціальна рідина, що змащує та захищає покрив від намокання.
Проживання у водному середовищі вплинуло на будову органів руху. Риби рухаються за допомогою плавців, водоплавні птахи, бобри і жаби — за допомогою кінцівок, що мають перетинки між пальцями. Тюлені й моржі мають широкі ласти. Якщона крижинах вони доволі неповороткі, то у воді — спритні й швидкі. У жуків-плавунців плавальні ніжки нагадують весла.
Способи руху тварин
1) плавання - обтічна форма тіла, плавники, хвіст, ласти, плавальні кінцівки дозволяють плавати (дельфіни, риби, жук-плавунець, тюлені, моржі);
2) реактивний рух у протилежну сторону до випущеного струменя води (медузи, восьминоги, кальмари).
В океанах на глибині понад 1 км панує непроглядна темрява. Тут мешкають лише ті організми, які пристосувалися до таких умов. Деякі з них мають особливі світні органи, щосвітяться синім, зеленим або жовтуватим світлом. Вони засліплюють жертву і полегшують собі полювання.
Дивовижними створіннями, які мешкають в океані на глибині 1,5-3 км, є риби морські чорти, або вудильники, їх тіло вкрите шипами і бляшками, рот великий і широкий. Із спинного плавця морського чорта виростає і нависає над хижою пащею вудка, на кінці якої є світний орган. Морський чорт використовує її як приманку.
Рухлива світна цятка привертає увагу організмів, що пропливають повз вудильника, а той обережно підтягує вудку до рота і впевний момент дуже швидко ковтає здобич. У деяких видів риб вудка з ліхтариком знаходиться в пащі. Такі риби плавають з відкритим ротом.
4. Водні мешканці України
світ водних тварин України надзвичайно різноманітний. Він включає як комах, так і велику кількість прісноводних і морських риб, молюсків, ракоподібних, птахів і ссавців. Роздивимося деяких з них.
Водомірки
Живуть на поверхні води. З настанням холодів водоміри залишають водойми і знаходять собі притулок під короюстарих пнів або в моху. Рухається водомірка по поверхні води, широко розставивши дві пари довгих і тонких ніг, — середню і задню. При подоланні перешкод здатні здійснювати стрибки.
Короп звичайний
Поширена прісноводна промислова риба. Довжина тіла коропа — до 1 м, жива маса може сягати понад 20 кг. Найбільші особини сягають понад 45 кг (поточний на 2016 рік світовий рекорд — 48 кг). Короп є однією з найпривабливіших риб для аматорського та спортивного рибальства. Через його розповсюдженість, солідні розміри, хитрість та неабиякі фізичну силу та волю до життя ловля коропа часто розглядається окремо від іншої риболовлі, і риболовне оснащення навіть поділяють на коропове і решту.
Бобер річковий
Бобри належать до групи гризунів і є єдиними у фауні України представниками підряду Бобровидих. Мають перетинчасті лапи, широкой лопатеподібний хвіст та водонепроникне хутро.
Бобер — великий гризун, пристосований до напівводного способу життя: великі легені і печінка забезпечують їм такі запаси повітря та артеріальної крові, що під водою бобри можуть залишатися 10-15 хвилин, пропливаючи за цей час до 750 м. На суші бобри досить незграбні.
Бобри воліють селитися по берегах повільних рівнинних річок, стариць, ставків та озер, водосховищ. Для бобрів важлива наявність на берегах водойми дерево-чагарникової рослинності з м'яких листяних порід, а також велика кількість водної та прибережної трав'янистої рослинності, складової їх раціону. Живуть бобри поодинці або сім'ями. Повна сім'я складається з 5-8 особин: сімейної пари і молодих бобрів — приплоду минулого і поточного років. Сімейна ділянка іноді займається сім'єю протягом багатьох поколінь. Невелику водойму займає одна сім'я або холостий бобер.
Між собою бобри спілкуються за допомогою пахучих міток, поз, ударів хвостом по воді і криків, що нагадують свист. При небезпеці бобер голосно вдаряє хвостом по воді і пірнає. Хлопок служить для всіх бобрів в межах чутності сигналом тривоги.
Будують чотири типи домівок:
- нори
- хатки з гілок та трави
- плотини
- греблі
Качка - крижень
Відоміший в широкому побуті як дика качка або кряква. Від цієї качки шляхом штучної селекції виведено більшість нинішніх порід свійських качок.
Крижень — перелітний птах. Окремі особини цього виду зимують у незамерзаючих місцях. Населяє найрізноманітніші внутрішні водойми і трапляється майже всюди. Його можна побачити на озерах, в морських затоках, на берегах спокійних рівнинних річок, на болотах, заплавних луках, й неподалік тимчасових весняних калюж. Гніздиться на всій території України крім високогір’їв, мігрує скрізь. Зимує на рівнинних незамерзаючих водоймах та біля морського узбережжя. Відомі зимівлі качок в містах.
Крижень живе переважно на прісних водах, особливо стоячих і зарослих очеретами, травою, хоча під час прольоту і взимку тримається і в морі біля берегів. Це обережний птах, який швидко літає, у разі потреби добре пірнає, вдень ховається, а вночі випливає на відкриті місця і робить перельоти на місця, де годується. Наприкінці літа крижень часто літає на хлібні поля. У містах, де він живе поруч з людиною, його поведінка може практично не відрізнятись від свійської птиці — маси птахів прилітають до людей, які їх підгодовують.
11 цікавих фактів про риб
https://www.youtube.com/watch?v=mJwCyMLOxhU
Найбільш рідкі види риб
https://www.youtube.com/watch?v=OCdUtWqRDwM
5. Домашня робота
1) опрацювати параграф 41
2) зробити конспект
3) пройти тестування
Код доступу 524002
посилання
join.naurok.ua
join.naurok.ua
Тест активний до 12 квітня до 15.00
Немає коментарів:
Дописати коментар