Урок 9. Співіснування організмів.

Урок 9
Тема: Співіснування організмів. Угруповання організмів. Екосистема
1. Співіснування організмів
   Всі компоненти природного середовища впливають на стан і властивості організму, популяції, природного угруповання. Серед них розрізняють три різні за своєю природою групи факторів: 
1) абіотичні — усі компоненти неживої природи, серед яких найважливішими є світло, температура, вологість та інші компоненти клімату; 
2) біотичні — всі типи взаємодій між особинами в популяціях, та між популяціями в угрупованнях 
3) антропогенні — уся сукупність факторів, породжених діяльністю людини, яка призводить до зміни природи як середовища існування всіх живих організмів або безпосередньо позначається на їх життєдіяльності.
   На минулому уроці ми вже роздивлялися види взаємодії між живими організмами. Давайте пригадаємо їх:
- хижацтво
- коменсалізм
- конкуренція
- симбіоз
- паразитизм
- нейтралізм
   Основа взаємовідносин організмів - це харчові зв'язки. Вони утворюють у природі ланцюги живленя.

Пригадай!!!
   Ланцюг живлення — це певна послідовність у передачі речовин і енергії, у якій кожна попередня ланка є їжею для наступної. Їх записують за допомогою стрілочок, наприклад: конюшина → заєць → вовк.

2. Угруповання організмів
  Угруповання організмів – це групи взаємопов'язаних між собою видів рослин чи тварин, які тривалий час зростають у певній місцевості з однорідними умовами життя.
   Угруповання можуть бути:
1) рослинними
2) тваринними
3) рослинними і тваринними 
Рослинні угруповання
   Рослинні угруповання поділяють на:
1) природні (ліси, степи, болота, луки, пустелі)
2) штучні (парки, сади, сквери, клумби)
   Всі ці угруповання мають яруси - певне просторове розташування рослин в залежності від потреб у світлі, вологості, температурі.
  Як видно з малюнку на верхніх ярусах розташовані високі дерева, оскільки в них найбільша потреба в світлі; середній ярус займають невисокі деревця та чагарники; нижній ярус - це трави, мохи та лишайники.
Тваринні угруповання
  Тваринні угруповання земної кулі утворюють зооценози, які також підпорядковані природній зональності. Наприклад, зооценози Арктичних пустель, Тропічних лісів, Мішаних лісів тощо.

Тваринні + рослинні угруповання (змішані)
   Рослинні угруповання разом з угрупованнями проживаючих в них тварин, грибів, бактерій утворюють складні біологічні сукупності, що називаються біомами. Безчисленні живі організми з'єднані всілякими видами зв'язків, головні з яких харчові і хорологічні, тобто ті, через які здійснюється постійна боротьба за їжу і простір.
   Переважна більшість угруповані є біомами, оскільки в них рослини і тварини постійно взаємодіють. Наприклад, поле, на якому заєць і мілкі гризуни їдять траву і зерна, а на них, в свою чергу, полюють лисиця і хижі птахи.
   
3. Екосистеми
   Екосистема або екологічна система — це сукупність живих організмів, які пристосувалися до спільного проживання в певному середовищі існування, утворюючи з ним єдине ціле.
   В екосистемі всі організми співіснують і взаємодіють між собою, але на них, на відміну від угруповань, впливають чинники неживої природи (світло, температура, вологість, склад повітря тощо). 
   Наприклад, екосистема річки.
   В ній співіснують угруповання різних видів риб (карась, короп, щука, сом), раків, молюсків, рослин (водорості, рогіз, водяна лілія), птахів (лелека, качка) і тварин (бобри). Якщо річка забруднена наприклад стічними водами, тварини можуть загинути. Якщо температура води буде високою, то загине риба, а водорості й інші рослини будуть сильно розростатися. В результаті через кілька десятиліть це екосистема перетвориться на болото або взагалі перестане існувати, якщо річка зміліє.
   Екосистеми поділяють за розташуванням на:
1) екосистеми суші
2) водні екосистеми

За походженням:
1) природні
2) штучні

  Усі організми, які населяють екосистему, відповідно до їх ролі у ній, поділяють на:
1) утворювачі - ті, що є джерелом живлення для інших організмів або утворюють поживні речовини (рослини)
2) споживачі - організми, які споживають рослини або утворені ними органічні речовини (тварини)
3) руйнівники - руйнують і перетворюють на неорганічні речовини рештки відмерлих організмів (гриби, бактерії, деякі комахи, дощові черв'яки).
   Всі ці організми взаємопов'язані, і якщо прибрати хоча б одну з трьох ланок - екосистема перестане існувати і загине через деякий час. 

4. Домашнє завдання
1) Зробити конспект
2) параграв 43 - 44 ознайомитися
3) виконати тестові завдання
Код доступу 900041
посилання
join.naurok.ua


Увага!!! Тест активний до 25 квітня до 18.00 

Немає коментарів:

Дописати коментар